Strava pro období menopauzy

Jídlo je důležitým zdrojem energie, a proto musíme věnovat velkou pozornost svému každodennímu jídelníčku. Můžeme jíst hodně, a přesto se našemu tělu nemusí dostávat potřebné výživy či může být naší stravou dokonce intoxikováno. To vše závisí na tom, jaké jídlo jíme a jak je připravujeme. Obzvláště po 45. roce života, kdy se začíná snižovat hladina vašich hormonů, byste si měly velmi pečlivě vybírat své jídlo v souladu s potřebami vašeho těla.

Potraviny můžeme rozdělit do tří skupin podle jejich hodnoty:

  1. Ovoce a syrová zelenina, jogurt, mateří kašička, pyl, pšeničné a jiné klíčky a výhonky, celozrnné cereálie….

  2. Vařené potraviny a potraviny uchovávané v mrazničce

  3. Cukr a konzervované maso

V první skupině potravin najdete potraviny, které obsahují nejvíce živin a cenných látek, které nejvíce prospívají ženám v období menopauzy. Je třeba, aby tvořily dvě třetiny jejich jídelníčku. Ovoce, zelená zelenina a jogurt jsou vynikající potraviny, které obsahují téměř všechny vitaminy a minerály, jež potřebujeme. Jsou mimořádně bohaté na pránu a snadno stravitelné. Ovoce musí být zralé a stejně jako zelenina je třeba, aby bylo čerstvé a pěstováno bez chemie. Ovoce a většinu zeleniny byste měly jíst syrové, neboť vařením se ničí velká část vitamínů. Mateří kašička je vynikajícím zdrojem výživných látek. Je bohatá na vitamíny, amino-kyseliny, minerály a enzymy, které napomáhají vstřebávání dalších prvků. Působí proti únavě, má povzbuzující a posilující účinky a stimuluje činnost mozku. Pyl je bohatý na vitamíny, A,B1,B2,B5 a růstový hormon, který pomáhá vaječníkům vstřebávat gonadotropiny (hormony, jež se tvoří v hypofýze). Růstový hormon stimuluje produkci estrogenu a pozitivně působí při polycystických vaječnících a anovulačních cyklech. Pomáhá také u některých případů neplodnosti. Kapsle se včelím pylem můžete zakoupit v prodejnách s přírodními produkty. Výhonky a naklíčené obilniny obsahují velké množství prány a pomáhají regenerovat buňky našeho těla. U naklíčených obilnin s výhonky dojde k mimořádnému zvýšení obsahu přírodních estrogenů, vitamínů, enzymů a minerálů. Jeden čajový šálek naklíčených sojových bobů obsahuje stejné množství vitamínu C jako šest sklenic pomerančové šťávy. 100 g naklíčené pšenice obsahuje více živin než bílý chléb vyrobený z jednoho kila pšenice. Doporučuji zejména semínka Alfalfa (bohatá na vitamíny A,B,C,D,E,G,K,U, vitamíny skupiny B draslík,vápník) a naklíčená semínka slunečnice (bohatá na přírodní estrogen).

Jak nakličovat obilniny – můžeme použít pšenici (zrní), čočku, slunečnice, cizrnu…V obchodech se zdravou výživou můžete zakoupit spec. nakličovací misky. Existuje však řešení, které si můžete zhotovit samy a které velmi dobře funguje. Potřebujete k tomu pouze sklenici o objemu asi 500 ml, kousek nylonové sítě a gumičku. Vyberte zdravá zrna, která byla pěstovaná bez chemie v biokvalitě, propláchněte a vložte do sklenice. Jejich vrstva by neměla být vyšší než 3 cm. Zalijte vodou – její hladina by měla sahat 5 cm nad semínka. Nechejte je namočená přibližně 6-10 hodin, aby do sebe vstřebala potřebnou vodu. 2x je propláchněte. Vylijte vodu, přikryjte sklenici nylonovou sítí a upevněte ji gumičkou. Semínka by neměla být ponořena ve vodě, pouze provlhčena. Nyní budete potřebovat najít vhodnou oporu tak, aby sklenice zůstala nakloněná v úhlu 45°. Ponechte sklenici na dobře větraném místě a chraňte ji před světlem (přikryjte ručníkem). 2x denně semínka znovu zalijte vodou a propláchněte je, aby zůstala vlhká. Během 2-3 dnů začnou semínka klíčit. (doporučení – připravte 2-3 sklenice a v několikadenních intervalech v nich nechávejte klíčit další semínka, abyste měly neustále zásobu čerstvě naklíčených semínek). Jaký je rozdíl mezi naklíčenými semínky a výhonky? Naklíčená semínka jíme hned, jakmile se na nich objeví malý klíček či kořínek v délce přibližně 2-3 mm. Pokud jde o výhonky, necháme je vyrůst do délky přibližně 4 cm a poté je třeba je na několik hodin nechat na slunci, aby zezelenaly (díky čemuž se zvýší obsah jejich živin). Výhonky alfalfy, fazolí, jetele, potočnice lékařské atd. můžeme zakoupit také v supermarketech. Tento druh potravin byste neměly vynechat při žádném jídle. Klíčky a výhonky jsou jako převzácné drahokamy, které korunují zdravé pokrmy.

Celozrnné obiloviny, vláknina a ovesné otruby jsou rovněž velmi bohaté na vitamíny. Jsou nezbytné pro dobré zdraví, neboť pomáhají odstraňovat zácpu.

Druhá kategorie – vařené jídlo či zmrazené potraviny

Všechny potraviny, které byly vařeny anebo uchovávány v mrazničce, ztrácejí většinu své prány. Tyto potraviny již nepomáhají omlazovat naše buňky, což je nezbytné pro naše zdraví a vitalitu. Pokud je to možné, jezte syrovou zeleninu.

Třetí kategorie – cukr a další škodlivé potraviny

Velké množství cukru je škodlivé a zhoršuje problémy spojené s menopauzou. Způsobuje kolísání inzulinu ve slinivce a tím narušuje tvorbu estrogenu. Kromě toho škodí také nadledvinkám a zpomaluje proudění látek, které jsou nezbytné pro tvorbu estrogenu, čímž způsobuje jeho úbytek. Cukr je návykový, ale je snadné jej ze stravy vyloučit. Když jíte čokoládu nebo sladký zákusek, vaše slinivka obdrží informaci, že se ve vašem těle nachází cukr a začne vytvářet inzulín, aby tento snížil hladinu cukru ve vaši krvi. Obvykle však vaše slinivka nevytvoří přesně potřebné množství inzulinu a vy poté máte chuť na „něco sladkého“! Tajemství spočívá v úplném vyloučení cukru z vaší stravy. Pomocí tohoto radikálního omezení cukru se během týdne až 10ti dnů osvobodíte od „chutě na sladké“. Opravdu nepotřebujete cukr – naše tělo dokáže získat všechen cukr, který potřebuje, z ovoce a obilnin! Není to potřeba, ale závislost! Aby to pro vás bylo snazší, vždy mějte doma nějaké zralé ovoce, aby vám pomohlo, když budete mít pocit, že si potřebujete dát čokoládu nebo něco sladkého. Vyzkoušejte uvedený postup, který vyžaduje sebekázeň, a budete se cítit skvěle. A kromě toho, že se budete cítit lehčí a plné vitality, zrychlí se i vaše zažívání, díky čemuž možná zhubnete v pase, ve kterém jste po menopauze přibraly. Začnete mít pocit, že máte kontrolu nad situací a že již nejste otrokem nenasytnosti a přejídání. Pokud dostanete chuť na sladké, připravte si pro sebe spec. dezert a namísto cukru použijte med – povařte jablka s trochou medu, skořicí a rozinkami anebo povařte švestky bez cukru. Tyto dezerty chutnají lahodně a med v malém množství nenaruší vaší dietu bez cukru. Mražené potraviny a konzervované maso – potraviny, jejichž prána byla zcela zničena průmyslovým zpracováním anebo mražením, považujeme za škodlivé. Obvykle obsahují umělé konzervanty, barviva a ochucovadla. Vyhýbejte se konzervovaným potravinám, jako jsou potraviny v plechovce, a také šunce, párkům, salámům … Tento druh potravin oslabuje naši přirozenou imunitu, zanáší organismus škodlivými látkami a také nás činí náchylnými k některým nemocem, jako je revmatismus, cukrovka, kardiovaskulární nemoci, obezita a celulitida. Jak již bylo ukázáno, tatáž potravina může mít různou výživovou hodnotu v závislosti na tom, jak je připravena. Ukážeme si to na příkladu jablka: syrové a čerstvé jablko je bohaté na vitamíny a pránu, vařené ztrácí většinu svých vitamínů, ale stále je kvalitní potravinou, povařené a zmrazené bude vyživovat pouze vaše fyzické tělo, průmyslově zpracovaná jablečná šťáva s umělými barvivy a konzervanty je škodlivá. To jsou tedy základní pravidla pro určení energetické hodnoty potravin. Začněte si pečlivě plánovat svůj jídelníček – zasloužíte si to.

Pokud chcete zlepšit své stravování, neprovádějte žádné dramatické změny, neboť nás organismus by je mohl odmítnout. Tyto změny je třeba provádět postupně!!!!

Jak nahrazovat jednotlivé potraviny
Průmyslově zpracované cereálie nahraďte celozrnnými obilninami. Limonády nahraďte přírodními ovocnými šťávami. Smažené pokrmy nahraďte opékanými, grilovanými nebo vařenými pokrmy, s dostatkem zeleniny. Namísto plnotučného mléka používejte odtučněné nebo polotučné mléko (kvůli obsahu cholesterolu). Cukr nahraďte medem. Sladkosti nahraďte sladkým ovocem anebo ovocem povařeným v medu. Místo umělých sladidel používejte med. Při nákupu potravin si důkladně přečtěte malá písmenka na obalu, abyste zjistily, zda obsahují nějaké chemické látky či cukr a jaké mají datum spotřeby.

Velmi užitečným pravidlem je dbát na to, aby 60% vaší stravy tvořily syrové potraviny. Svému zažívání také pomůžete tím, že obrátíte obvyklé pořadí potravin – nejdříve jezte ovoce, poté saláty a nakonec horké pokrmy. Pokud budete dodržovat tento poměr, budete se cítit lehce, zdravě a plné energie. Důkladně každé jídlo prožvýkejte – ulehčíte tak práci svému trávícímu systému a prostřednictvím svých zubů a zubních lůžek vstřebáte více prány.

Vitamíny

V menopauze naše tělo potřebuje především vitamín A, skupinu vitamínu B (obzvláště vitamín B1 a B12) a vitamín C, D, a E. Většina z nich se nachází v ovoci a zelenině.

Speciální potraviny, které by ve vaší stravě neměly chybět

Přírodní estrogen

Mnoho druhů zeleniny kromě vysokého množství vitamínů a minerálů obsahu také látky, které se podobají estrogenu. Napomáhají tvorbě hormonů – můžeme je přirovnat k cihlám, ze kterých postavíme zeď. Snažte se je zahrnout do svého jídelníčku – mrkev, oves, sezamová semínka, švestky, česnek, pšenice výhonky ze sojových bobů a semínek vojtěšky (alfalfa), dýně, anýz, lněné semínko, jetel červený, výhonky jetele, jablka, fazole, ječmen, chmel, rebarbora, rýže natural, žito, červená řepa, zelí, lékořice třešně, papája, olivy, olivový olej, slunečnicová semínka, kukuřice, petržel, hrách, okurky, brambory a naklíčená semínka (obzvláště doporučujeme slunečnici a vojtěšku – alfalfa)

Další důležité potraviny s vysokým obsahem vitamínů

Pšeničné klíčky (B1,B2,B3,B5,B6,B7,B9,E), pivovarské kvasnice (B1,B2,B3,B5,B6,B7,B9,B12), rýžové otruby (B1,B3), celozrnné obilniny (B1), naklíčené obilniny, luštěniny a semínka (B1,B3,B9, B12, D, E), zelená zelenina a naklíčená vojtěška (alfalfa) A,Bě,B3,B7,,B9, pyl (A,B1,B2,B5,růstový hormon), sušené meruňky (A), ryby (B12,D), mořské řasy (B12), ovoce a zelenina (C, lecitin-rozpouštějí cholesterol), olej z rybích jater (D), sezam a šafrán (snižují hladinu cholesterolu)

vitamíny – kde můžete najít

Vitamín A – pro zrak, pokožku, sliznici, návaly horka

Mléčné výrobky, mrkev, zelená zelenina, potočnice lékařská, petržel, meruňky, výhonky vojtěšky (alfalfa), pyl

Vitamín B1 – pro nervový systém, emoční symptomy a stres, sklíčenost a depresi, zánět sedacího nervu

Pšeničné klíčky, pivovarské kvasnice ořechy, rýžová a obilná vláknina, výhonky a naklíčené obilniny, pyl

Vitamín B2 – pro kůže, nehty, ekzémy, proti vypadávání vlasů

Pšeničné klíčky, celozrnné obiloviny, soja, houby, ořechy, pivov. kvasnice, výhonky vojtěšky, mléčné výrobky, pyl

Vitamín B (niacin) – pro artrózu, nervy, depresi, kůži, zvýšení HDL (dobrý cholesterol)

Pšeničné klíčky, rýžová vláknina, výhonky a naklíčené obiloviny, oves a ovesné otruby

Vitamín B5 – pro revmatismus, stres, depresi, nadledvinky (k tvorbě přirozeného kortizolu)

Pšeničné klíčky, pyl, pivov. kvasnice, zelenina, ovoce, vaječný žloutek

Vitamín B6 – pro kůži, akné, ekzémy, nervy, energii pro svaly, vlasy, nespavost, noční můry

Pivov. kvasnice, pšeničné klíčky, pomeranče, banány zelí

Vitamín B7 –pro obezitu, snížení hladiny cholesterolu, nervové potíže, vypadávání vlasů

Pšeničné klíčky, pivov. Kvasnice, naklíčená vojtěška, melouny, ořechy, jogurt

Vitamín B8 – pro aktivaci metabolismu tuků a bílkovin, vypadávání vlasů

Sojové výhonky a výhonky dalších obilnin, pivov. Kvasnice, tmavý cukr

Vitamín B9 – pro hormonální rovnováhu, vlasy, stimuluje tvorbu heoglobinu

Pivov. Kvasnice, pšenicné klíčky, výhonky vojtěšky, obilné výhonky, zelenina, houby

Vitamín B12 –pro hormon. rovnováhu, kůži, nervy, stimuluje tvorbu hemoglobinu

Ryby, mořské řasy, mléčné výrobnky, pivov. Kvasince, hlávkový salát, obilné výhonky, vaječný žloutek

Vitamín B13 – pro buněčnou regeneraci

Syrová zelenina

Vitamín B15 – pro omlazení, okysličení buněk, odstraňování toxinů z jater, proti únavě

Semena meruňky, rýže natural, obilné výhonky, pivov. kvasnice

B komplex – pro metabolismus cukrů, tuků, bílkovin, kůži a vitalitu, pomáhá při depresi

Pivov. Kvasnice a naklíčené obilniny

Vitamín C – pro dásně, stres, vylučuje toxiny z organismu, žíly a tepny, imunita

Zelenina, citrusové plody, sušená červená paprika

Vitamín D – pro metabolismus vápníku, kůži a zuby, nervovou soustavu

Ryby a olej z rybích jater, naklíčené obiloviny, soja a vaječné žloutky

Vitamín E –  pro rovnováhu hladiny estrogenu, mládí a svěžest, podporuje tvorbu hormonů, vitalitu, svalovou sílu, prevence oběhových a srdečních nemocí

Pšeničné klíčky a olej z pšeničných klíčků, naklíčené obiloviny

Vitamín F –  pro snížení hladiny cholesterolu

Nenasycené tuky, avokádo, naklíčená semínka slunečnice

Vitamín P (bioflavonoid) –   pro křeč. žíly, hemeroidy, žíly a kapiláry, bolesti kloubů, pomáhá při diabetu

Pomeranče, citrony, grapefruity, petržel

Lecitin –  pro zkornatěné tepny, vysokou hladinu cholesterolu, kůži, proti únavě

Naklíčené sojové boby, zelenina

Kde najít potřebné minerály?

Vápník –   pro imunitu, uklidňuje, pročišťuje celý organismus

Mléčné výrobky, zelí, mořské řasy, mandle, celozrnné obilniny

Železo –  při  zácpě, únavě, zvyšuje hemoglobin

Mořské řasy, kapusta, zelí, špenát, zelenina, třtinová šťáva, tmavý cukr, vaj. žloutek, červená řepa, sušené ovoce

Hořčík –   pro kosti, zuby, vlasy, prevence ledvin. kamenů, proti infekcím, uklidňující účinek

Zelenina, sušené ovoce, med, ořechy

Draslík –  pro pročištění celého organismu, močopudný

Mořské řasy, zelenina, ovoce, citrony, banány, avokádo, zelené fazolky, sušené ovoce

Síra – potřebná pro vlasy, kůži, nehty

Česnek, potočnice lékařská, cibule, bobul. plody (rybíz, maliny, borůvky, jahody), zelí, ředkvičky, ředkve, špenát, zelenina

 

Každá žena by si však měla sestavit jídelníček podle svého zdrav. stavu a podle doporučení svého lékaře!!!!

 

Použitá literatura: Hormonální jógová terapie, Dinah Rodrigues